Поздравление Главы Чувашии Михаила Игнатьева с Днем финансиста

Финанс сферин хисеплӗ ӗҫченӗсем тата ветеранӗсем!

Сире професси уявӗпе – Финансист кунӗ ячӗпе чун-чӗререн саламлатӑп!

Хальхи саманара укҫа-тенкӗне тухӑҫлӑн тытса пыма анлӑ пӗлӳпе пысӑк яваплӑх тата дисциплина кӑна мар, ҫавӑн пекех хӑйне евӗрлӗ йышӑнусем тума пӗлни те, ҫӗнӗ чӗнӳсемпе экономика лару-тӑрӑвӗн улшӑнӑвӗсем ҫине ҫийӗнчех тивӗҫлипе хурав пама пултарни те кирлӗ.

Финансистсен ӗҫ пахалӑхӗн чи лайӑх кӑтартӑвӗ – шайлашуллӑ бюджет. Чӑваш Енри финанс сферин ӗҫченӗсен пысӑк шайри ӑсталӑ­хне, вӗсем тӗп ҫул-йӗрсене халӑх шухӑшне шута илсе тӗрӗс палӑртма пӗлнине пула республикӑра мӗнпур социаллӑ тивӗҫ йӗркеллӗн пурнӑҫланса пынине палӑртма кӑмӑллӑ.

Республикӑна аталантармалли малашлӑхлӑ проектсене инвестици хывасси ҫуллен-ҫул ӳссе пырать, ҫавна май шкулсемпе ача сачӗ­сем, больницӑсемпе спорт объекчӗсем, ҫӗнӗ ҫулсем хута каяҫҫӗ, картишсен территорийӗсемпе обществӑлла хутлӑхсем хӑтлӑланса ил­емленеҫҫӗ. Патшалӑх учрежденийӗсен пурлӑхпа техника никӗсне ҫирӗплетме сахал мар укҫа-тенкӗ уйӑратпӑр. Бюджет укҫи-тенкин пӗтӗмӗшле калӑпӑшӗнчи инвестици тӑкакӗсен тӳпи енӗпе 2018 ҫул пӗтӗмлетӗвӗсем тӑрӑх Чӑваш Ен федерацин Атӑлҫи округне кӗре­кен регионсем хушшинче виҫҫӗмӗш вырӑн йышӑнчӗ. Кӑҫалхи бюджет инвестицийӗсен калӑпӑшӗ пӗлтӗрхи шайринчен 1,6 хут ытларах пулассине те асӑнса хӑвармалла.

Республикӑри мӗнпур финансиста пӗтӗм чунтан малашнехи ҫитӗнӳсем, ҫирӗплӗх, тӑван ен аталанӑвӗшӗн тухӑҫлӑ ӗҫлеме сунатӑп! Ҫи­рӗп сывлӑх, хастарлӑх тата ырлӑхпа телей сире!

Чӑваш Республикин Пуҫлӑхӗ                          Михаил Игнатьев

Уважаемые работники и ветераны финансовой отрасли!

Сердечно поздравляю вас с профессиональным праздником – Днем финансиста!

Управление финансами в современных условиях требует не только обширных знаний, высокой ответственности и дисциплины, но и нестандартных решений, умения стремительно реагировать на новые вызовы и изменения экономической ситуации.

Лучший показатель качества работы финансистов – это сбалансированный бюджет. Отрадно, что благодаря профессионализму работников финансовой сферы Чувашии, их умению правильно расставлять приоритеты в республике, с учетом мнения населения, выполняются все социальные обязательства.

Из года в год растут инвестиционные вложения в перспективные проекты развития республики: строятся дороги, школы, больницы, детские сады, спортивные объекты, благоустраиваются дворовые территории и общественные пространства. Значительные средства направляются на укрепление материально-технической базы государственных учреждений. По доле инвестиционных расходов в общем объеме средств бюджета Чувашия по итогам 2018 года заняла третье место среди регионов Приволжского федерального округа. В текущем году объем бюджетных инвестиций превысит прошлогодний уровень в 1,6 раза.

Искренне желаю всем финансистам республики дальнейших успехов, стабильности, эффективной работы на процветание родного края! Здоровья вам, оптимизма, счастья и благополучия!

Глава Чувашской Республики                          Михаил Игнатьев

06 сентября 2019